Patlıcan Nasıl Yetiştirilir ?

Patlıcan Nasıl Yetiştirilir ?

Patlıcan sıcak iklim sebzelerinden bir tanesidir. Bu sebepten dolayı güneşi de çok sever. Ortamın sıcaklığı 0 altına düşünce ise ölür. Bu sebze bol suyu sever. Yeterince sulanmazsa çekirdekleşir ve tadı acılaşır.

Patlıcan nasıl yetişir neler yapılması gerekir? Patlıcan tohumlarını ilkbaharda saksılara ekin. Oda sıcaklığında on gün içinde çimlenir. Tohumlar çimlendikten sonra kazık kök oluşur. Oluşan kazık kök büyümeye başlayınca da yan kökler gelişmeye başlar. Sebze çimlendikten sonra serin ve aydınlık bir yere konulmalıdır. İki ay sonra ise fideler bahçeye ekilebilecektir.

patlıcan nasıl yetiştirilir

Fideleri bahçelere ekmek için havaların iyice ısınması gerekmektedir. Serin havalarda fideler bundan olumsuz etkilenecektir. Patlıcan ahır gübresi veya ticari gübreyi çok sever. Fideler ekilmeden önce toprak iyice ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Fideleri saksıdan alıp kökleri topraklı bir şekilde ekiniz.

Hemen bolca can suyu verilmelidir. Patlıcan fidesi kolay tutmaz. İlk bir kaç gün geniş yaprakları su kaybından pörsebilir fakat eğer fide tutunmuşsa bir kaç gün sonra da bu yapraklar normale dönecektir. Fideler tutuncaya kadar bol bol sulamak gereklidir. Sonrasında ise ürün verinceye kadar bu kadar sık sulamanıza da gerek kalmayacaktır.