İnternetten Kullanım Alanları Nelerdir ?

İnternetten Kullanım Alanları Nelerdir ?

Türkiye’de internet kullanımı 2000’li yılların başında büyük bir artış gösterdi. İnternet kullanımı her evde yaygınlaşmaya başladığı gibi birçok kamu kurumu da internet tabanlı otomasyon programları ve iletişim sistemleri geliştirerek internetten birçok alanda faydalanmaya başladılar. İnternet sitelerinin kullanım amacı ile de onlarca farklı türe ayrıldığını düşünürsek internetin kullanım alanlarını sınırlandırmanın mümkün olmadığını görüyoruz.

İnternetten Kullanım Alanları Nelerdir? 

İnternetin kullanım alanları yukarıda da bahsettiğimiz gibi sınırsız bir düzeye ulaşmıştır. İnternet günümüzün dünyasında reklam, tanıtım, film, sinema, kültür etkinliklerinin tanıtılması ve sunulması, e-ticaret amaçlı kullanımı, dijital işlemlerin gerçekleştirilmesi, özel yazılım ve kodlamalarla tasarlanmış cihazlarda robotik teknolojinin geliştirilmesi ve kullanılması, bahis gibi kumar oyunlarının oynatılması, sanal oyunların oynatılması, farklı cihazların birbiri ile veri alışverişinin yapılmasında kanal vazifesi görmesi, e-mail gibi iletişim kanalları ile iletişim teknolojilerinde kullanılması, faks, telefon, kameralı görüntü gibi birçok iletişim teknolojisinin kaynağı durumunda kullanılması internet için şu anda sayabileceğimiz kullanım alanlarından bazılarıdır.

İnternet Nasıl Kullanılır?

İnternet kullanımı için bir sunucu gerekmektedir. Türkiye’de yakın zamana kadar kullanılan sunucu firması bu konuda İnternetten Kullanım Alanları Nelerdir ?tekelleşmiş bir durumdaydı. Ancak özellikle Türk Telekom firmasının ortaya çıkması ve PTT’nin bazı bölümlerinin özelleşmesi ile internet alanındaki tekelleşme tamamen ortadan kalktı. Günümüzde internet sunucusu olarak kullanabileceğimiz birçok farklı şirket ve firma bulunmaktadır.

Bu firmaların her birisi yine TTNet tabanını kullansa da sağlanan hizmetin kaynağını oluşturmakta ve sunucu olarak vazife görmektedirler. Bu sunucuların herhangi biri ile sözleşme yaparak internet hattı satın alarak kullanmak istediğimiz cihazla internete bağlanabiliriz. Her internet sunucusunun sağladığı internet için mutlaka bir modem gerekmektedir. Kablolu veya kablosuz olarak satılan modemler ile online veya uzaktan internete bağlanmak mümkün olmaktadır.