Astronomi İle İlgili Önemli Terimler Nelerdir?

Astrolojiden Nerelerde Yararlanılır ?

Astronomiyle ilgili terimleri bilmek, bu konuyla ilgili makaleleri okurken ve ilgili belgesel ya da filmleri izlerken anlamanızı son derece kolaylaştıracaktır. Peki, astronomi ile ilgili önemli terimler nelerdir?

Işık Yılı

Işık YılıUzayda mesafeler bilindik ölçüm araçlarıyla (metre, inç, kilometre vs.) hesaplanamayacak kadar büyük olduğundan, astronomide mesafe ölçümü için ışık yılı kavramı kullanılır. Işık yılı, basitçe ışığın bir yılda aldığı mesafe demektir. Yani zaman değil, mesafe hesaplamak için kullanılır. Işığın saniyede 300.000 km yol aldığını düşünecek olursak, uzayın muazzam genişliğini daha iyi hayal edebiliriz.

Kuyruklu Yıldız

Kuyruklu YıldızKuyruklu yıldızlar halk arasında düşünüldüğü gibi gökten düşen cisimler değildirler. Uzayda başıboş dolaşan meteor parçacıklarıdırlar. Bunlar bazen dünyamızın atmosferine girerek havada parçalanırlar, oluşan sürtünmeyle arkalarında bıraktıkları iz ise bizim gördüğümüz (ya da gördüğümüzü zannettiğimiz) kuyruklarıdır.

 

Süpernova

SüpernovaEnerjisi biten büyük bir yıldızın (daha doğrusu çok büyük bir yıldızın) şiddetle patlamasına verilen addır. Süpernovaların parlaklığı bazı durumlarda Güneş’in parlaklığının yüz katına kadar ulaşabilir. Görece nadir görülen bir olaydır.

 

 

Kara Delik

SüpernovaÖzellikle Christopher Nolan’ın Interstellar filminden sonra insanların merak edip araştırdığı bir kavramdı kara delik. İçlerinde ne olduğunu hala bilmesek de, dışarıdan görülen etkileri konusunda filmin son derece açıklayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Kara delikler, çekim alanları inanılmaz derecede kuvvetli olan ve her türlü maddesel cismi, hatta ışığı bile kendilerine çekerek yutan cisimlerdir. Işık yaymadıklarından dolayı isimleri bu şekildedir. Bu kozmik cisimlerin hacimlerinin olmadığı, yani üç boyutlu olmadıkları kabul edilir. Işık yaymadıklarından dolayı doğrudan gözlemlenemezler, çeşitli dalga boylarını kullanan dolaylı gözlem teknikleri sayesinde keşfedilmişlerdir.

Kara delikler konusundaki bilgimizi Einstein’ın genel görelilik kuramına borçluyuz. Günümüzde kara deliklerin varlığı, ilgili bilim adamları (astrofizikçiler ve kuramsal fizikçiler) tarafından onaylanarak kesinlik kazanmış durumdadır.