Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Yaz aylarında cilt bakımı diğer mevsimlere kıyasla çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü yazın cildiniz daha fazla kurumaya meyillidir. Bu nedenle bu aylarda cildinizi ihmal etmemeniz, gereken önemi göstermeniz gerekir.yaz-aylarinda-cilt-bakimi

Uyguladığınız cilt bakımı bu aylarda size birçok yönden yarar sağlayacaktır. Örneğin, cildiniz güneş, aşırı sıcak vb. durumlara maruz kaldığında kurumalardan ötürü lekelenmeyecek, çok daha sağlıklı kalabilecektir. Peki ya yaz aylarında cilt bakımı nasıl ve ne şekilde yapılmalıdır?

Yaz aylarında cilt bakımı için öncelikle cildinizi sürekli olarak nemli tutmaya özen gösterin. Sıcak aylarda cildiniz kurumaya daha çok müsait olduğundan ötürü nemlendirici kremlerle sürekli ve düzenli olarak cilt bakımı yapmanız cildinizin nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Nemlendirici kremlerin yanı sıra mevsim meyvelerinden yapacağınız yüz maskeleri de cildiniz için fayda sağlayacaktır. Özellikle yaz aylarında ezerek yüzünüze 20 dakika uygulayacağınız beyaz dut cildinizde natürel bir etki bırakacak, cildinizin sağlıklı beslenmesine yardımcı olacaktır.

Diğer yandan yaz aylarında cilt bakımı için ağır makyajlar yapmaktan kaçınmanız da cilt ve cilt gözenekleriniz için oldukça önemlidir. Kullanacağınız fondöten ve kapatıcılar cildinizin nefes almasını engelleyeceğinden dolayı sizin için zarar oluşturabilmektedir. Oysaki yaz aylarında cildiniz oksijen almalıdır. Böylece daha canlı kalabilir. Yine bu aylarda cildiniz için güneş kremi kullanmanız yararlı olacaktır. Güneş ışınlarının içerisindeki ultraviyole ışınlardan ötürü ciltte kırışıklıklar ve dolayısıyla erken yaşlanmalar görülmektedir. Bu yüzden güneşin altında uzun süre kalmaktan kaçınmanız ve yüzünüzde güneş kremi kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Güneş kremi kullanmak kadar önem arz eden diğer hususlardan bazıları ise güneş ışınlarına karşı gözlük ve şapka kullanmak ve olabildiğince açık renk kıyafetler tercih etmektir. Açık renkte kıyafetler güneş ışığını geri çevirebilme özelliği taşıdığı için sıcak ile cildiniz arasına bir engel koyacaktır. Son olarak yaz aylarında yüzünüzün bronzlaşması için maruz kaldığınız güneşten kaçınmalısınız. Bunu ya yüzünüzü daha gölgede kalabileceğiniz alanları tercih ederek ya da çeşitli kozmetik ürünleriyle yüzünüze renk vererek elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, yaz aylarında cilt bakımı çoğu insan için önem arz eden bir konudur. Cilt özellikle kadınlar için oldukça önemlidir ve bilinçsiz davranışlarla lekeler ya da cilt hastalıkları oluşmaması için bilgili olmak şarttır.

One thought on “Yaz Aylarında Cilt Bakımı

  1. vücudum her an kurumaya meyilli zaten anlamıyorum. Kuruma kremi kullanıyorum yaz kış bununla beraber ayak parmak aralarında soyulmalar mantar gibi bişeyler oluyor. Bu konu hakkında görüş ve fikirlerinizi istiyorum ?

Comments are closed.