Universe

Barkod Etiket Çeşitleri Nelerdir?

            Barkod etiketi çeşitleri, barkodların basıldığı özel bir yapışkana sahip malzemelerdir. Marketler sıklıkla kullanılan barkod sistemi, ürünlerin fiyatlarının anlaşılabilmesi ve kasada geçebilmesi için özel olarak üretilmektedir. Bu barkodlar yapışkanlığı kağıtlara basılmakta ve daha sonra ürün üzerindeki yerini almaktadır. Barkodların tek kullanım alanı alışveriş merkezleri ve orada yer alan ürünlerin üzeri değildir. Barkod her alanda hayatı kolaylaştırıcı bir buluştur. Bu sebeple birçok alanda barkodlara rastlamak mümkündür. Barkodların basıldığı etiketlerde kullanım alanları gibi oldukça çeşitlidir. Barkod basımının yapıldığı etiketlerde temel olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar kağıt ve plastik bazlı etiketlerdir. Bu denli çok etiket çeşidinin olması barkodların kullanım alanlarının değişmesinden kaynaklanmaktadır.

            Kağıt bazlı etiketler ilk etiket çeşididir. Bu etiket çeşidi de kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Kuşe, karton, eko termal ve lazer bunlardan sadece birkaçıdır. Kağıt bazlı olan etiketler plastik bazlı olanlara oranla biraz daha kısa ömürlü olacaktır. Baskı kağıt benzeri malzemelere yapıldığında barkod zamanla yıpranacak ve yüzeyinde yer yer kararmalar oluşacaktır. Bu noktada kullanım alanı büyük önem kazanmaktadır. Barkod kısa süreli olarak kullanılacak ise kağıt bazlı barkod etiketleri idealdir. Kuşe, daha parlak olan etiket malzemesidir. Tüm bunların yanı sıra suda eriyebilen barkod etiketlerde son derece popülerdir. Kağıt bazlı bu etiketler ürün üzerine basıldığında bulaşık makinasında eriyerek müşteriye zorluk çıkarmamaktadır. Mutfak gereçlerinde en çok bu tarz etiketler kullanılmaktadır.

            Plastik bazlı barkod etiketleri de oldukça çeşitlidir. Silvermat, şeffaf ve opak pp gibi çeşitlere ayrılan plastik bazlı etiketler çok daha kalıcı ve sağlamdır. Üzerine suyun bile etki etmediği bu etiketler olumsuz dış koşullara karşı en etkili barkod çeşididir. Her sektör için değişiklik gösteren etiketler, kullanılacağı yere göre belirlenmeli ve yalnızca o alanda kullanılmalıdır.

Ölçülere göre barkod etiket fiyatları için www.etiketsatinal.com ‘u ziyaret edebilirsiniz. Birkaç farklı ölçüde etiket örneğini sizlerle paylaşıyorum.

https://www.etiketsatinal.com/urun/100×100-mm-barkod-etiketi

https://www.etiketsatinal.com/urun/100×50-mm-barkod-etiketi

https://www.etiketsatinal.com/urun/100×70-mm-barkod-etiketi