Türkiyenin En Sevilen 5 Üretim Odaklı Markası

Türkiye de yüzlerce üretim markası bulunmaktadır. Ancak bunlardan yalnızca birkaçı en sevilen ve en beğenilen markalar arasına girebiliyor. Öncelikle bu markaların nasıl en sevilen markalar olarak belirlendiğine biraz açıklık getirelim.

Nedir Lovemark?

İngilizce “lovemark” türkçe tabiriyle sevgi markası kalıbı, pazarlama sektörüne Kevin Roberts in yazdığı “lovemark” kitabı ile girmiş bulunup, patentini de bizzat kendi almıştır. Kitap ismi anlamı itibariyle müşteri ile ürünün arasında bir bağ oluştuğuna değinmiştir.

2016 yılında yapılan lovemarks araştırmalarına göre Türkiye’nin en sevilen üretim markaları sırasıyla şöyledir;

  1. ) Arçelik ( Beyaz eşya)
  2. ) Algida ( Dondurma)
  3. ) Arko Men (Tıraş ve cilt bakımı)
  4. ) Domestos (Temizlik ürünleri)
  5. ) Elidor ( Şampuan)

Peki Bu Ürünlerin Lovemark Olmasındaki sebepler neydi?

Markalar belirli bir hizmet ve ürün üretirler. Bu ürünleri ise müşteriyle buluştururlar. Bu nihai ve potansiyel alıcıların, yani müşterilerin, bir arada bulunduğu bu yere pazar denilir. Alıcıları etkilemek ve ürünü alıcı için talep haline getirmek tamamen üreticinin elindedir. Bunun için en önemlisi müşteri odaklı bir pazarlama stratejisi hazırlayıp ona göre bir yol izlemek en mantıklı seçenek olur. Bu markaların sevilmesindeki sebep ise müşterinin ihtiyaçlarını iyi bir şekilde analiz edip yorumlamasıdır. Pazarda kendi rakiplerini yenmek için müşteriye en iyiyi, kaliteliyi uygun bir maliyete satışa çıkarması gerekir. Müşterinin algılanan değerini yüksekte tutup onları tatmin etmek karı ve sadık müşteri kazanmayı beraberinde getirir. Bu en sevilen markalar ise bu ve bunun gibi stratejiler izleyerek sadık ve öz kaynağa sahip müşteriler elde etmişlerdir.

Yine en önemli etkenlerden biri olan strateji marka ismidir. İsmin kolay telaffuz edilebilmesi, akılda kalması, ve çok uzun olmaması önemlidir. Ve tabii ki marka sloganları. İddialı ve müşteride albeni yaratacak bir motto çoğu zaman müşteri payını artırmakta başarılı olmuştur. Görüldüğü üzere de ülkemizin en sevilen markaları bu konuda başarılı olmuşlardır.