Sırt Ağrısının Nedenleri

Sırt bölgesi vücudumuzun destekli ve düzgün durmasını sağlayan iskelet ve kas sistemlerinden oluşan bir bölümüdür. Her yaşta insanlarda sırtla ilgili sorunlar biranda ortaya çıkabiliyor. Böyle bir sorunlar karşılaştığımızda kendi kendimize çözmeye çalışmamalı; mutlaka bir uzman tarafından bilgi alınması gerekir. Çünkü böyle durumlar çok acı verici ve ağrılı bir sürecin habercisi olabilir. Peki, sırt ağrısının nedenleri nelerdir?

 Ani hareketler :

Hepimizin başına gelmiş olan bir anda ani hareketler yapmak sırt bölgesi için çok büyük tehlike arz eder. Bir anda kasların kasılmasını ya da iskelet sisteminin zarar görmesine neden olabilir.

 Yanlış pozisyon :

Sürekli ve saatlerce insanlar bilgisayar başında oyunlar oynar ya da saatlerce aynı pozisyonda televizyon seyreder yahut işimiz gereği masa başında mecburi olarak oturmak zorunda kalırız. Farkında bile değilizdir ne yaptığımızın. Böyle durumlarda sırt ağrıları bir süre sonra baş göstermeye başlar. Böyle durumlarda sırtımızı hep dik bir pozisyonda tutmalıyız. Hatta yaslanacağımız alan varsa mutlaka sırtımızı dayamalıyız.

 Soğuk :

Soğukta kalmak, yağmurda kalmak yahut pencere açık uyuyakalmak sırtımızdaki kasların tutulmasına, sırt ağrılarına sebep olacaktır. Böyle bir durumda sıcak bir duş almak kaslarımızı rahatlatabilir.

 Spor :

Biz güçlüyüz. Her şeyi kaldıracak güce sahibiz. Vücudu ham olan insanların (spor yapmayan) gereğinden fazla ağır eşyalar taşıması sırt kaslarımıza yükleneceğinden ağır sonuçlar doğurabilir. Hatta kalıcı hasarlara bile yol açabilir. Bu nedenledir ki bol bol spor yapmak insanın iskelet ve kas sistemine çok faydası vardır.

 Kilo :

Gereğinden fazla kilo alan insanlarda da bu durumun oluşması olağandır. Tabi ki iskelet ve kaslarımız bizi dik tutar. Bizi ayakta tutabilecek denli güçlüdür. Ama kilo aldıkça iskelet ve kaslar zorlanmaya başlar. Zorlandıkça bir müddet sonra ağrılar nüksetmeye başlar.

One thought on “Sırt Ağrısının Nedenleri

  1. ağır kaldırmak başlıca sebeplerden olabilir ama sırt ağrısı duruş bozukluğundan tutun bir çok sebebi olmalı

Comments are closed.