Şerbetli Tatlı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şerbetli Tatlı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şerbetli tatlı yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Sorusunun cevabı birden fazla başlıktan oluşmaktadır.

Yaptığımız tatlıda ana malzeme olarak kullanılan yufka ise, şerbetin ılık, tatlının ise sıcak olması gerekmektedir. Aksi takdirde tatlının gevrekliği kaybolacaktır. Hamur tatlılarında şerbetin soğuk, tatlının sıcak olması, şerbetin daha kolay emilmesi sağlayacak ve tatlınıza lezzet katacaktır. Revani, yoğurt tatlısı vb. tatlılarında şerbetinin oda sıcaklığında olması fayda sağlayacaktır. Lokma tatlısının şerbeti de tıpkı diğer tatlılar gibi oda sıcaklığında olmalıdır.

 Şerbet Ölçüleri

Şerbet ölçüleri, tatlının hangi malzemeden yapıldığına göre değişiklik göstermektedir.

Hamurlu bir tatlı yapılacaksa, şerbete konulacak şeker miktarı, su miktarından fazla olmalıdır. İrmik ile yapılan tatlılardaŞerbetli Tatlı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? ise bunun tam tersi durum geçerlidir. Şerbete konulacak olan su miktarı, şeker miktarından fazla olmalıdır. Baklava da şeker miktarının ve su miktarının aynı oranda olması uygun olacaktır. Lokma tatlısında da şeker miktarının su miktarı baklava ile benzer oranda olabilecektir. Lokma tatlısı yapımında önemli olan bir diğer husus da şerbetin akıcı bir kıvama sahip olması gerektiğidir.

Şerbet kaynamaya başladıktan sonra en fazla 10 dakika ateşte bırakılmalı ve ateşten alındıktan sonra ölçüsüne oranla limon suyu ilave edilmesi unutulmamalıdır. Tüm bunların yanı sıra şerbet yapımında şeker ile birlikte bir fiske tuz ilave edilmesi, tatlının şekerlenmesini önleyecektir. Kurabiye ölçülerinde yapılan şekerpare, kalburabastı gibi tatlılarda şerbet her bir tatlının üzerine gelecek şekilde dikkatlice eklenmelidir. Kek kalıbında ya da benzer servis tabaklarında hazırlanan revani gibi dilimlenerek servis edilecek tatlıların şerbeti ise, dilimlenerek eklenmeli; böylece her bir dilime nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Tatlı, şerbeti ilave edildikten sonra mümkün olduğunda bekletilmeli, sonrasında servis edilmelidir. Bununla birlikte şerbetli tatlılar asla buzdolabına konmamalı, bekletilme süresi oda sıcaklığında geçirilmelidir.