Sakinleştirici Bitki Çayları

Sakinleştirici Bitki Çayları

Yaşam tempomuz , şehrin karmaşası , evde ya da iş yerinde üstlendiğimiz sorumluluklar ya da özel hayatımızda yaşanan ufak ya da büyük problemler yaşam kalitemizi ve sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Uzun süre kendini stres altında hissetmek tansiyon , kalp hastalıkları , mide ağrıları , ülser gibi fizyolojik ya da depresyon , kaygı , panik atak gibi psikolojik yönden tehdit haline gelmektedir. Bitki çaylarını takviye olarak kullanabilmekteyiz ancak unutulmamalıdır ki kullandığımız ilaçlarla tepkimeye girebilecek bu bitkiler doktora danışılmaSakinleştirici Bitki Çayları dan tüketilmemeli ve günde 3 bardaktan çok içilmemelidir. İşte sakinleştirici etkisi bulunan bazı bitkiler ;

Kedi Otu Kökü Çayı: Sakinleştirici bitki çayları arasında en etkili olduğu düşünülen çaydır. uykuyu teşvik eden stresi ve kaygıyı azaltan bu bitki anti-anksiyete ilaçlarıyla benzer etkiyi yaratarak beyinde GABA miktarını arttırır.

Çarkıfelek Çayı : Çoğu sinir sistemini uyaran bitki ve sakinleştirici otlardan daha güçlüdür. uykusuzluk problemi çekenlere özellikle önerilir. İyi bir sakinleştirici , stres alıcı ve kaygı gidericidir. Etkileri kedi otu kökü çayı kadar yoğun olmamakla birlikte orta derece stresi hafifletmek için idealdir.

Sarı Kantaron Çayı : Yerli ve yabancı kaynaklar bu bitkinin stres giderici endişe ve kaygıyı yok edici etkisinde hem fikir. Sakinleştirici Bitki ÇaylarıBilimsel çalışmalarla depresyon tedavisinde etkisi kanıtlanmış bitki sakinleştirici özelliği ile Avrupa da kendini kanıtlamış bitkiler arasında yer almakta.

Papatya Çayı : Papatya çayı hafif bir sakinleştiricidir. Yatmadan önce içilen papatya çayı gerginliğinizi alarak stressiz rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Yüzyıllardır anti bakteriyel özelliği , mantar enfeksiyonundan koruması, kas spazmını önleyici etkisiyle pek çok kültürde tedavi amaçlı yer edinmiştir.

Saydığımız bitkiler dışında melisa , lavanta , anason çayı gibi pek çok çayda sakinleştirici ve stresi azaltıcı etkisiyle hayatımıza tad katmaktalar. Sağlıcakla kalın.