Romen Rakamında Hangi Sayı Yoktur?

İnsanlar ilk çağlardan itibaren hayvanlarını, tarım ürünlerini, insan sayısını belirlemek için sayılara ihtiyaç duymuş ve bu sayıları akıllarında tutmak için sayıları çeşitli şekillerde gösterme uğraşına girmişlerdir. Romalılar ilk çağlardan itibaren sayıları ifade etmek için işaretler kullanmaya başlamışlar ve Romen rakamlarını bu şekilde oluşturulmuşlardır.

Romen rakamları, tarihi Eski Mısır Uygarlığına kadar uzanan ama Romalıların geliştirip daha kolay ve mantıklı hale getirdikleri rakam gösterme sistemleridir. Romalılar, rakamları bir insan elinin parmaklarından esinlenerek oluşturulmuşlardır. Roma sayma sistemi, toplama ve çıkarma işlemlerini baz alarak geliştirilmiştir. Bu yüzden toplama ve çıkarma işlemleri dışındaki işlemleri yapmaya elverişli değillerdir. Roma rakamları en fazla üç kere yan yana yazılacak bir sistem içinde geliştirilmişlerdir. Romen rakamlarıyla dört işlem yapılamaması ve bir sisteminin olmaması nedeniyle bugün kullanılmamaktadır. Ancak herkes bu rakamların varlığından haberdardır ve bu rakamlar bizlere okul hayatımız boyunca öğretilmiştir.

Romen Rakamlarında Kullanılmayan Rakamlar Var Mıdır?

Romen rakamlarında sıfır sayısı bulunmamaktadır. Çünkü eski çağlarda yaşayan insanlar somutluğu ön plana alıp soyut düşünmemişlerdir. Romalılara göre olmayan bir şeyi sayı olarak göstermeye gerek yoktur bu yüzden sıfır Romen rakamlarında kullanılmamıştır. Sadece ‘nulla’ ismiyle bilinmiştir. Bu durumu şöyle örneklendirebiliriz: Mesela bir kişinin III kuşu var bunlardan biri uçarsa II kuşu kalır biri öldüğünde I kalır. Eğer son kuş da elimizden kaçarsa hiç kuşumuz kalmaz ve bu durumda roma rakam sisteminin mantığına göre sayılacak bir sayı yoktur bu bir sayı değildir. Bu rakam sistemi soyut düşünülerek oluşturulmamıştır. Onlar için sıfır ‘yokluk’ anlamına gelmiştir.

Romen Rakamlarını Kullanırken Uyulması Gereken Bazı Kurallar

1) Romen rakamlarında en büyük sayı 3888 olarak kabul edilmiştir.(MMMDCCCLXXXVIII)

2) Romen rakamlarında bir rakam en fazla üç kez yan yana yazılabilir.

3)Romen rakamlarında bir rakamın sağ tarafına kendisinden küçük bir rakam geldiğinde toplanarak okunur.(XVII 17) ​​​​​​​

4)Romen rakamlarında bir rakamın sol tarafına kendisinden küçük bir rakam geldiğinde çıkarılarak okunur.