Parke Tercihinde Açık Renk Mi Kullanılmalı?

Parkeler; binalarda yer döşemelerinde kullanılan, küçük ve kendini özgü biçimi olan tahta parçası olarak tanımlanabilir. Bu tahta parçaları belirli bir düzene göre bir araya getirilmesi ile döşeme işlemi yapılır. Görüntüsü güzeldir ve döşendiği-uyguladığı yere görsel bir estetik kadar. Bunun yanı sıra ısı yalıtımı da sağlar. Temizleme işleminin de kolay olması sebebiyle oldukça sağlıklıdır. Parkeler artık neredeyse her binada bulunmakta ve uygulanmaktadır. Yeni yapılan inşaatlar da bir standart haline gelmiş durumdadır. İlk başlar da renk çeşidi az olsa da artık günümüz de renk çeşidi oldukça fazladır. Maliyet açısından ise fazla uçuk rakamları bulunmamaktadır.

Mango, batı meşe, koyu kayın, tire ceviz, doğal meşe gibi isimleri bulunmaktadır. Her birinin rengi ve deseni neredeyse farklıdır. Su ve nemden her ahşap yapıda da olduğu gibi etkine bilmektedir geçirmez Ancak üzerine bir şey dökülse bile temizleme işlemi kolaylıkla yapılabilir. Temizleme aşamasında ise önerilen temizleyiciler kullanılmalıdır. Ve görünen o ki parkeler daha uzun yıllar bizlerin yanında olacaktır.

Parkelerin çeşitleri ve desenleri bulunduğu için dekorasyon yapılırken de kullanılmaktadır. Ve özellikle de evlerde bir parçası haline gelmiş durumdadır. Bir mekan dekore edilirken kullanılan eşyalara uygun bir şekilde parke rengi seçilerek bir bütün sağlanmaktadır. Bu sayede hem bizlere hemde gelen konuklara güzel bir göz zevki yaşatabilir.

 Dekorasyonda parkenin yeri

Dekorasyon işlemine ilk önce duvar rengi, mobilyalar ve kullanılacak aksesuarlar seçilerek başlanmalı. Bu aşamaları geçtikten sonra parke seçimine gelinmeli. Parke uygulanacak mekan da renklerin durumuna göre seçim yapmalıyız. Bu şekilde bir uyum yakalamış oluruz. Renkler koyu ise koyu tonlar da parke, açık ise açık tonlar da parke seçimi yapabiliriz.