Neden Bilinçli Bir Tüketici Olmalıyız?

Bilinçli tüketici; ne yediğini, ne içtiğini, ne giydiğini, ne kullandığını bilen kişidir. Küresel olarak tüketim toplumu haline gelen dünyada bilinçli tüketici olmak çok daha önem kazanmış durumdadır. Çünkü artık bize peynir yapan bir babaanne, çorap ören bir anne ve bunların hassasiyeti yok. Dolayısıyla bu işler günümüzde fabrikalar tarafından ve çoğunlukla maliyeti düşürme amacıyla düşük kalitede üretim yapılmaktadır.

İhtiyacı Belirleme

Bilinçli tüketici öncelikle kendi ihtiyacını belirler. İhtiyacı olan şeyin ne olduğunu, nasıl bir şey aldığında bu ihtiyacı en iyi şekilde gidereceğini anlamaya çalışır. Bunun sonucunda ihtiyacı olan şeyin en sağlıklı ve en kalitelisini alır.

Alacağı Ürün Hakkında Bilgi Sahibi Olma

Bilinçli tüketici aldığı ürünün içeriği, malzemesi vs. hakkında bilgi sahibi olur. Kullanılan malzemelerin insan sağlığına zararlı olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Örneğin markete alışveriş için gittiğinde alacağı çikolatada glikoz şurubu(nişasta bazlı şeker) olup olmadığını kontrol eden, aldığı kazağın pamuktan mı yoksa polyester tabir edilen naylondan mı yapılmış olduğunu araştırmalıdır.

Bilinçli Tüketici Olmanın Önemi

Günümüzde üretim yapan firmaların büyük çoğunluğunun genel prensibi “az maliyet – çok kar” olduğu için tüketiciyi düşünen sayısı yok denecek kadar azdır. Örneğin piyasada çocuklar için satılan oyuncakların çoğu, çocuklar için zararlı kanserojen maddeler içermektedir.

Aynı şekilde piyasadaki tatlı, şeker ve çikolataların çoğunda insan sağlığına zararlı nişasta bazlı şeker kullanılmaktadır. Ancak bilinçli tüketici sayısı arttıkça ve insanlar bilinçlendikçe, üretim yapan firmalar da ister istemez bilinçli tüketicileri dikkate almak ve insan sağlığına zararlı maddeleri kullanmaktan vazgeçmek zorunda kalacaktır. Bu da her zaman tüketicilerin faydasına olacak bir gelişmedir. Bu yüzden bilinçli tüketici olmak için yediğimiz şeylerin içinde neler olduğu, giydiğimiz elbiselerin hangi malzemelerden yapıldığını öğrenmeliyiz. Elbette bilinçli tüketici olmak çaba gerektirir. Ancak unutmamak gerekir ki sağlığımızı kaybettiğimiz vakit, eski sağlığımıza kavuşmak için daha fazla efor sarf etmemiz gerekecektir.