Moda Üzerine Çalışmalar Yapan İlk Türk Kimdir

VAKKONUN KURUCUSU

Moda üzerine çalışmalar yapan ilk türk kimdir?

Vakko markasının kurucusu Vitali Hakko’dur. Kendisi 1913 yılında İstanbul’da doğmuştur. Yaklaşık olarak 13 yaşlarında iş hayatına atılmış, Mahmutpaşa semtinde bir kumaşçının yanında çırak olarak çalışmaya başlamıştır. Moda sektöründe ilerleyebilmesi için en iyi ticaret bölgesinde ve çekirdekten yetişmiş olması durumu kolaylaştırmış olsa gerek.

Hızla mesleği benimseyip işinde ilerlemiş ve çıraklıktan tezgâhtarlığa yükselmiştir. Çocukluk hayallerinden biri olan Kapalıçarşı içinde bulunan küpedir mağazasında sadece tezgâhtar olarak yani kumaş satarak kalmamıştır. Tüm Küpedir mağazası ve çarşıdaki diğer mağazaların vitrinlerini üst düzey bir şekilde tasarlamaya başlamıştır.

1934 yılında Türkiye’de gerçekleştirilen şapka devriminde müthiş bir imkân yakalayıp Şen Şapka mağazasını açmıştır. Böylece Türk kadınına şapkayı ilk defa giydiren ve benimsetebilen markayı yaygınlaştırmıştır. Çoğunlukla Paris’e giden Vitali Hakko, Fransız kadınların şıklığına hayran kalmış ve bu şıklığı tamamlayan eşarplarımda gözden kaçırmamıştır. Şapkanın ardından 1938 yılında Vakko markasını kurmuştur. Vakko markası ile birbirinden süslü ve Fransız eşarplarının harikulade halini üretmeye başlamıştır. Bu marka halen en pahalı ve en kaliteli eşarpları üretmeye devam ediyor.

Vitali Hakko, hazır giyime de el atmış ve ilk hazır giyim mağazasını 1962 yılında Beyoğlu’nda açarak başarıya ulaşmıştır. Moda da daima kendini genişleten, dönemine uygun işler yaparak Türk moda dünyasını kademe kademe yükseltmiştir. Özellikle son açtığı Vakko Beyoğlu, Türkiye’nin ilk çok katlı mağazasıdır döneme kadar da açılan en büyük mağaza olmaya hak kazanmıştır. Tüm bu emek ve başarı hikâyesi Vitali Hakko’nun 1997 yılında yayınladığı Hayatım Vakko adlı kitabında merak edenler için ele alınmıştır.

Babasının ona aldığı bir ceketten bahseder kitabında. Büyük ve parlak düğmeleri olan o ceketin kumaşına o kadar hayran kalmış olmalı ki tüm hayatını bu vesileyle şekillendirmiştir. Türk moda dünyasının önemli ismi 10 Aralık 2007 tarihinde hayata gözlerini kapamıştır.