Küçük Dil Uzaması Nedenleri Nelerdir

Küçük Dil Uzaması Nedenleri Nelerdir

Küçük dil uzamasının, nedeni belli olmayan öksürük şikayeti olan hastalarda altta yatan neden olabilir. Küçük dil uzamasının belirtileri şunlardır:

  1. Boğazda takılma hissi
  2. Horlama ve uyku apnesi
  3. Gündüz uykusu
  4. Uyku kalitesinde azalma

Küçük dil uzamasının nedenleri nelerdir?

  1. Alkol: Küçük dil direkt olarak yenilen ve içilen şeylere temas ettiği için doku gevşemesine neden olan şeylerden etkilenmektedir. Alkol kullanımı doku gevşemesini arttırdığı için küçük dile temas ettiğinde küçük dilin sarkmasına sebep olabilir. Alkol kullanmasının bırakılmasıyla küçük dil büyümesi engellenebilir.
  2. Sigara: Sigara içildiğinde sıcak hava direkt olarak vakumlanarak küçük dile çarpmaktadır. Bu da küçük dilin gevşeyerek uzamasına sebep olabilir.Sigaranın başka bir etkisi ise tekrarlayarak çıkan enfeksiyonlara yol açmasıdır.
  3. Yaşlılık: Geçmişte sigara ve alkol kullanan yaşlılarda yaşlılıkta görülebilir. Geçmişte sigara kullanmamış, alkol kullanmamış, spor yapmış, düzenli beslenmiş kişilerde daha az görülür.

4.Horlama: Küçük dil horlamanın sebep oldu titreşimlerden dolayı aşağı doğru sarkabilir. Küçük dil uzadıkça horlama sesi artar ve olay kısır döngüye girer. Çocuklarda bademcik ve geniz eti ameliyatı tedavi için yeterlidir ve zamanla küçük dil yukarıya doğru toplanır.

Küçük Dil Uzaması Tedavisi

Küçük dil uzaması olan hastalarda öncelikle nedenlerin ortadan kaldırılması ve sportif faaliyetlerin arttırılması önerilir.

Sigara ve alkol kullanımının azaltılması, düzenli uyku saatleri, dengeli beslenme hastalara önerilir.Düzenli, en az 45 dakika haftada en az 3 kez burundan nefes alarak ağızdan vererek yürüyüş yapılması önerilir.

Küçük dil uzaması belirtileri olan hastalarda küçük dil ameliyatı, küçük dilin ucunun kesilmesi, küçük dilin yukarıya katlanarak dikilmesi, küçük dilin lazerle kesilmesi ya da küçük dilin radyofrekans yardımı ile kesilmesi işlemi de yapılabilmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılan termal welding yöntemi de ameliyat için kullanılmaktadır.