Kripto Para Piyasasına Darbe Google’dan

Bu tür paralar, en kısa tanımıyla bir para birimidir. Dolar, Euro ve TL gibi. Fakat bu paraların, ülkelerin yasal ve takip edebildiği para birimlerinden ayıran birçok farklılığı bulunmaktadır. Kripto paralar, dijital ortamda oluşturulan paralardır. Bu paraların bağlı olduğu belli bir merkez yoktur ve ülke yönetimlerince takip edilemez. Çünkü, bu paralar tamamen dijital ortamda, belli kodlamalarla oluşturulurlar. Bu paralardan ilki 2009 yılında bulunan Bitcoin’dir.

Daha sonrasında ise, alt koin yada alternatif koin denen yüzlerce dijital para ortaya çıkmıştır. Bütün bu paralar kodlamaların sanal ortamda çözülmesiyle oluşmuştur. Örneğin Bitcoin ilk bulunduğunda sadece 1 cent idi ve üretilmesi kolaydı. Talebin artmasıyla beraber, kolay çözülebilen kodlamalar yerini, daha zor olanlara bıraktı. Bu durum, bu paraları üreten bilgisayarların daha güçlü donanımlara ihtiyaç duymasına ve daha fazla elektrik enerjisi tüketmesine sebep oldu. İlk bulunduğunda 1 cent olan Bitcoin bir dönem 18000 doların üstüne çıktı, bu aralar ise 7000-8000 dolar arası bir değere sahip.

Dijital para piyasası

Dijital paraların kendine has bir piyasası vardır. Arz talep ilişkisi içerisinde çalışır. Ne kadar talep olur ise değeri o kadar artar. Bunun tersi de mümkündür. Yani talep ne kadar az olursa değeri de okadar az olur.

Dijital para piyasasına etki eden faktörler

Dijital paraların değerlerinin artmasına ya da azalmasına etki eden çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse, bu para birimlerinin ülke yönetimlerince tanınması, değerlerini arttırmaktadır. Tersi olarak, bu para birimlerinin ülke içinde kullanılması veya herhangi bir işlem yapılması yasaklanırsa, değer kaybına neden olacaktır. Bu durumlardan bir tanesi de bitcoine google yasağıdır. Sosyal medya hesapları üzerinden dolandırıcılıkların son dönemlerde artması üzerine Google, dijital paralar, ikili opsiyon işlemlerin reklamlarını yasaklama kararı almıştır. Bu karar alınır alınmaz genel olarak bütün bu paralarda bir değer kaybı yaşanmasına sebep olmuştur. Çünkü bu durum bu tür işlerle ilgilenen kişi sayısını azaltacak ve talep eden sayısını düşürecektir.

Özetleyecek olursak arz talep ilişkisine göre çalışan kripto paralar için reklam olmazsa olmazlardan biridir. Alınan bu yasak kararı dijital paralarda değer kaybına sebep olmuştur, fakat kalıcı bir değer kaybı olacağı düşünülmemektedir.