Kösem Sultan’ın Hayatını Anlatan Kitaplar

Kösem Sultan’ı anlatan kitaplar, tarih sevenler için vazgeçilmezdir. Çünkü Kösem Sultan, tarihte iz bırakan en önemli Sultanlardan bir tanesidir. En ünlü ve devlette en etkili kadınlardan bir tanesi olan Kösem Sultan, 1590 yılında Yunanistan’da doğmuştur. Bosna beylerbeyi tarafından, İstanbul’a kızlar ağasına gönderilen, asıl adı Anastasya olan Kösem Sultan, 15 yaşındayken 1. Ahmet’e haseki olmuştur. Keskin zekâsı ve akıllı yönüyle tüm sarayı ve padişahı kısa sürede etkisi altına almıştır.

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.
Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Kocası ölünce yerine kocasının kardeşi Mustafa geçmiştir. Sonrasında ise kocasının başka bir kadından olma oğlu Osman tahta geçmiştir. Biraz zaman alan bu karışıklıklardan sonra Genç Osman tahttan indirilmiş yerine Kösem sultan’ın oğlu Murat geçmiştir. İç işleri ve dış işleri yönetimi Kösem Sultan’a aittir. Çünkü oğlu Murat 11 yaşında ve tecrübesizdir.

Zamanla olgunlaşarak işleri eline almaya başlayan Murat, Kösem Sultan’ın devletle bağını koparmaya çalışır. Çünkü devlet kötüye gitmektedir. Bunun üzerine öldürülür ve yerine kardeşi İbrahim geçer. Fakat İbrahim’in soyunu yürütebilmesi için bir erkek evlada ihtiyacı vardır. Üfürükçüler ve hocalar getirtilir. Nihayetinde İbrahim’in Mehmet adında bir oğlu olur. Kösem Sultan’ın hayatı da tıpkı oğulları ve torunları gibi öldürülerek son bulur.

İktidar hırsıyla oğullarının ve torunlarının öldürülmesine sebep olan Kösem Sultan’ı anlatan kitaplar, bu kara devri merak edenler için alınması gereken nadide kitaplardandır.