Katlanabilir İphone

Kuruluşundan günümüze yaptıkları yenilikçi uygulamalarla popülerleşmeyi başaran ve bu popülerliğini her geçen gün arttıran teknoloji devi Apple, 2020 yılında yepyeni bir uygulamaya hazırlanıyor. 9 Haziran 2008’de şirketin kurucu ortaklarından Steve Jobs, Iphone 3G’yi tanıttı ve Dünya’yı dokunmatik telefonla tanıştırdı. Bu gelişmenin ardından cep telefonu teknolojisine yetişmek insanoğlu için iyice zorlaştı.

Bugünlerde Apple, en son çıkan iPhone X modelinin ardından, LG ile yapılan ortak çalışmalar ile katlanabilir bir cep telefonu üretimine başlayacak. Apple’ın katlanabilir telefonunu, Samsung’un aksine 2020 yılında çıkarması bekleniyor. Samsung’un Galaxy X modelinin de yeni iPhone modeli gibi katlanabilir olacağı dedikoduları mevcut fakat Samsung bu konuda öncü olmayı amaçlarken, Apple daha kararlı adımlarla kusursuz bir telefonun çalışmasını yapıyor.

Samsung’un da Çalışmaları Sürüyor

Katlanabilir bir cep telefonu için sadece esnek bir ekranın yanı sıra, batarya ve iç devrelerin de esnekleştirilmesi gerekiyor. Cep telefonu denildiğinde Apple’ın ezeli rakiplerinden olan, Android işletim sisteminin amiral gemisi Samsung’un bükülebilir bir cep telefonu dizaynı üzerine çalıştığı da konuşuluyordu. Hatta Samsung 2 Mayıs itibarı ile bu dizayna ait patentleri almış durumda. Samsung’un önümüzdeki aylarda yeni çıkacak en son teknoloji telefonunun Galaxy X adı altında pazarlanması bekleniyor.

Ne Kadar Gerekli?

Cep telefonlarının boyutlarının gün geçtikçe artması göz önüne alındığında, katlanabilir telefonlar gayet makul bir tasarım. Büyük bir ekran üzerinde işinizi rahatça, net bir şekilde görmenizin ardından telefonunuzu katlayarak boyut yarıya inecek ve pantolon ceplerinde taşıma problemi bir nebze azalacak. Cebinizden çıkıp dışarıya doğru katlandığında ise büyük boyutuyla bu katlanabilir telefonlar sizlere bir tablet deneyimi yaşatacak. Tasarımın bir ihtiyaç mı yoksa zoraki bir yenilik mi olduğu kafalarda soru işareti oluşturuyor. Yeni çıkan katlanabilir telefonlar ile bu soru yakın gelecekte yanıtlanacak.