İnternette Her Bilgi Bulunabilir Mi?

İnternette Her Bilgi Bulunabilir Mi?

21.yüzyılın en yaygın haberleşme, eğitim, oyun-eğlence ve araştırma araçlarından biri internettir. İnternete erişim yaşı gitgide küçülse bile çoğu zaman kişinin karşısına çıkan bilgi doğru olmamaktadır. Kazanç için eklenen yanlış bilgiler, eksik bilgi, taraflı bilgi, önceden doğru olsa bile doğruluğunun geçerliliğini yitirmiş bilgi, kanıtlanmamış bilgiler insanın doğru-yanlış kavramına bakış açısını zedelemektedir. Her ne kadar internetten araştırmak kolay gibi görünse de internet çoğu zaman bir vakit kaybıdır ve her bilgiyi barındırmamaktadır.

İnternette Her Bilgi Bulunabilir Mi?

Öğrencilerin, öğrenmek isteyen kişilerin meraklı sorularının cevapları artık ansiklopedilerden, kitaplardan, bilen kişilerden ziyade internet sitelerinde bulunmaktadır. Her ne kadar kişi aradığını internette bulacağını düşünse de bu bilgi bazen doğru, bazen ise yanlış olmaktadır. Bilgilerin ne kadar doğru olduğu asla bir kesinlik taşımamaktadır. Örneğin sağlıklı beslenmeyle ilgili bir şey merak ediliyorsa merak edilen soru yetkili bir doktora sorulmalıdır veya bir kitabın, filmin, konusu merak ediliyorsa internetten araştırmaktan ziyade kitabı okumak ya da filmi izlemek daha doğru olacaktır. İnternette bulunan bilgiler genellikle yeterli olmayıp kısa ve detaysız bilgiler olmaktadır. Her ne kadar zahmetli görünse de bilgiye ulaşmanın en doğru yolu arzu edilen bilgiyi bilen kişiye, aranılan bilgiye sahip kaynaklara danışmak olacaktır. Günümüzde çoğunlukla verilen ödevlerden dolayı öğrencileri internete sevk etmek doğru değildir. Bu yanlış bilgi öğrenilmesinde büyük bir etkendir.

İnternette her bilginin cevabı yoktur. Mutlaka eksikler, yanlışlıklar bulunmaktadır. Kesin kaynaklardan, kitaplardan ve yetkili kişilerden bilgi almak her zaman doğru sonuca ulaştırır. Araştırılan konu hakkındaki sorular ne kadar net olursa cevaplara ulaşmakta o kadar kolay olmaktadır. İnternette harcanan vakit yerine bir kütüphaneye ya da ulaşılmak istenen bilgiyle alakalı yere gidilerek net bilgiler öğrenilmelidir. “İnternette her bilgi bulunabilir mi?” sorusunun cevabı internette her sorunun cevabı bulunmamaktadır denilebilir.