İnsan Yaşayarak Zevkini Geliştirebilir Mi?

İnsan, doğası gereği yaşadığı çevreden etkilenir. Aile yapısı, kültürel özellikler, arkadaşlar gibi birçok etken insanın karar verme sürecinde yönünü belirleyecek olan faktörlerdir. Bu elbette ki geçici bir dönemdir. Bizim yerimize bir başkası sonsuza kadar söz sahibi olamaz. Fakat erişkin bir birey olana kadar geçen sürede başkalarının etkisi altında kalarak pasif durumda olmak doğaldır ve mazur görülmesi gerekir.

 Yaşayarak öğrenmek, yanlışları direk olarak kabul etmekten iyidir.

Çocukluk döneminde zevk anlayışı pek gelişmemiş olacak ki, kımızı şortun altına mor tişört ya da sarı ayakkabıyla yeşil eteği aynı kombin de kullanmak, çocuklar için pek önem teşkil etmez. Zevk anlayışı daha çok ergenlik döneminde, yani lise çağına adım atmışken ortaya çıkar. Artık genç erkekler lacivert pantolon ile kahverengi kemerin uyumunu öğrenmişlerdir. Ya da beyaz gömleğin keten şort ile yakıştığının farkındadırlar. Yaşayarak öğrenmek, doğru olanı kendi çabamızla bulmak her konuda bize yarar sağlayacaktır.

 Kendi zevkinizi oluşturmaktan çekinmeyin.

Aileler ne giyip ne takacağımıza karar vermek isterler. Onlara göre üzerimizde çok güzel duracak olan kırmızı ipek bir elbise, dekoltesi yüzünden bizim hoşumuza gitmeyebilir. Ya da annemizin beğendiği altın küpeler, bize çok abartılı ve gösterişli gelebilir. Sade şeylerden hoşlanıyorsanız dolabınızı başkalarının zevklerine göre düzenlemeyin. Tarzınızda karakteriniz gibi özgün ve orijinal olmalı. Bu konuda kendi zevkinizi oluşturmaktan kesinlikle ve kesinlikle çekinmeyin. İnsanlar sizi seçimlerinizle kabul etmeli.

Tüm bunların sonunda aslında ” insan yaşayarak zevkini geliştirebilir mi? “sorusunun yanıtını da vermiş oluyoruz. Zamanla çocukluk döneminden çıkarak kendimizi keşfettiğimizde ve kendi kararlarımızı verebilecek yaşa geldiğimizde, üzerimizde neyin güzel, neyin kötü durduğunu öğrendiğimizde zevklerimizi de oluşturmaya başlarız. Zevk algımız genişlemeye başlar. Uyumlu giyinmeyi ve renklerle doğru bir şekilde kombin yapmayı öğreniriz.