Honda Cıvıc Marş Sorunu

Honda Cıvıc Marş Sorunu

Honda marka araçlar özellikle dayanıklılıklarıyla ve sorunsuzluklarıyla tanınmaktadırlar. Honda’nın en çok tutan modeli olan Civic de ülkemizde en çok satan C sınıfı araçlar arasında yer almaktadır.

Honda Civic her ne kadar az problemli araçlar sınıfında olsa da; zaman zaman Honda Cıvıc marş sorunu bir çok kullanıcının canını sıkabilmektedir. Modeli eskiyen ve bakım periyotlarına özen gösterilmeyen civic’ler özellikle soğuk havalarda bu sorunla daha çok karşılaşabilirler. Bunun en büyük sebebi ise akü kaynaklı olmaktadır. Aküsü zayıflayan Honda Civic, motorun çalışması için gerekli enerjiyi marş motoruna aktaramıyor ve dolayısıyla motor çalışmıyor. Honda’nın 2008 sonrası Civic’lerinde (FD6 ve FB7 kasa) aküler; motor kaputunun altında az yer kaplamaları için bir hayli küçük boyutlarda tutulmuş ve haliyle akü kapasiteleri oldukça düşük olmaktadır. Dar akü kullanan Honda Civic, elektronik gösterge ve aksamlarının çok olmasından dolayı aküyü çok yormaktadır. Bu yüzden Honda Civic sahibi kişilerin periyodik bakımları gelmeden sıklıkla, özellikle de kış aylarına yaklaşırken akülerini kontrol etmelerinde fayda var.

Honda Cıvıc Marş Sorunu

Honda Civic marş problemi olarak bir başka kontrol edilmesi gereken yer ise; subap ayarıdır. Subap ayarları iyi durumda olmayan Honda Civic, marş basıldığında normalden daha geç motorun çalışmasına sebep olacaktır veya motorun bir kaç kere uzun denemeler sonrasında çalışmasına neden olacaktır. Bu yüzden subap ayarının profesyonellerce önerilen kilometre periyotlarında yapılması aksatılmamalıdır.

Eğer Honda Civic marka aracınızın marş sorunu, yukarıda belirttiğimiz hususlar dahilinde kontrol edilip halen bulunamıyorsa, yakıt hortumları, bujiler ve ateşleme kablolarının da kontrolünde fayda olacaktır.

Genel olarak kullanıcısını üzmeyen Honda Civic, kullanıcısına bağlı olarak ufak tefek problemler çıkarabilmektedir. Zamanında yapılan bakımlar, bu problemlerin daha az masraf ile giderilmesine veya hiç sorun çıkmadan binmenize katkı sağlayacaktır.

One thought on “Honda Cıvıc Marş Sorunu

  1. 2004 model honda civic kullanıcısıyım sanırım marş sorunu hondaların genelinde var bu sorundan dolayı çok başım ağrıdı bu mesajımı okuyan kişilerin bu durumu göz önünde bulundurmasını tavsiye ederim.

Comments are closed.