Fırında Sarımsaklı Patates Tarifi

Patates Türk kültürü açısından oldukça sık kullanılan ve hemen hemen herkes tarafından sevilen bir yiyecektir. Oldukça Fırında Sarımsaklı Patates Tarifisevilen ve farklı tariflerle pişirilebilen yiyeceklerden biri olan patatesi daha sağlıklı olarak tüketmek isteyen kişiler mutlaka patatesi fırında pişirilmelidir. Fırında pişen patatesler hem çıtır çıtır oluşlarıyla damak zevkine hitap edecek hem de kızarmış görüntüleriyle göze hitap edecektir.

Fırında Sarımsaklı Patates Tarifi Malzemeleri  

Kişiler fırında sarımsaklı patates tarifi uygulamak için öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlamalıdır. Bu patates tarifi için kaç adet patates tercih edilecekse o kadar da sarımsak tercih edilmelidir. Yani 3 patatesten yapılıcaksa, 3 diş de sarımsak kullanılmalıdır. Buna ek olarak tuz, kekik, karabiber, sıvı yağ ve tuz kullanılmalıdır. Bunun dışında hiçbir malzemeye ihtiyaç duyulmayan fırında sarımsaklı patates tarifi hem oldukça lezzetli hem de oldukça kolaydır.Fırında Sarımsaklı Patates Tarifi

Fırında Sarımsaklı Patates Tarifi Yapılışı

Fırında sarımsaklı patates yapabilmek için öncelikle patatesler yıkanmalı ve soyulmalıdır. Tercihen elma dilim şeklinde doğranması gereken patatesler daha ince ya da daha kalın doğranabilmektedir. Doğrama işlemi bittikten sonra patateslerin daha çıtır olması için bir püf nokta uygulanmalıdır. Bu püf nokta her ne kadar zorunlu olmasa da daha başarılı bir sonuç için tercih edilebilir.

Doğranmış olan patatesleri minimum 2 saat suda bekletmek patatesin içinde bulunan nişastayı açığa çıkaracağından patateslerin çok daha çıtır olmasını sağlayacaktır. Suda bekletilen patatesler iyice kurulandıktan sonra geniş bir kaba alınmalıdır. Bu kabın içerisine patatesler, dövülmüş olan sarımsaklar ve tüm baharatlar eklenerek karıştırılmalıdır.

Son olarak 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ eklenerek karıştırılması tamamlanan patatesler yağlı kağıt serilmiş tepsiye dökülmelidir. Son olarak önceden ısıtılmış 230 derecelik fırına atılan patatesler yaklaşık 30-40 dakika pişirilmeli ve 10-15 dakikalık bir dinlendirilme sonrası servis edilmelidir.