Çocuğun Velayetinin Babaya Geçme Durumu

Boşanmalar son zamanlarda çok sık olmaya başlandığı gibi bu durumlarda en büyük etkiyi görenler ise her zaman çocuklar olur. Ayrılık kararını kesin olarak alan çiftler için ise eğer çocuk küçük bir yaşta ya da daha bebek ise o zaman çok istisnai bir durum olmayan durumlarda her daim anneye verilir. Çünkü yaşı henüz çok küçük olan çocukların bir anne şefkatine ve ilgi ile bakımına ihtiyaç duyar. Genel anlamda bunları bir babanın veremeyeceğini düşünen hâkim, genelde kararını anneden yana kullanır.

Velayet durumu

Çocukların velayet durumları 18 yaşına kadar devam eder ve çocuğa ait olan tüm haklar velayet kimde kalmış ise ona ait olur. Elbette her zaman çocuğun velayeti anneye verilmez. Eğer annenin maddi durumu oldukça yetersiz ise ya da kaldığı yer bir çocuğun kalacağı bir yer olarak görünmüyor ise ve daha kötü bir durum hakimin hoşuna gitmediyse, çocuk için en doğru karar düşünülerek tüm bu durumlar karşısın velayet ancak bu durumlarda verilebilir.

Çocuğun velayetinin babaya geçmesi

Velayetin hangi tarafa geçeceği konusunda kesin bir yaş sınırı yoktur. Sonuç genel olarak anneye lehine sonuçlansa da, bazı çok özel durumlarda babaya da 18 yaşına gelene kadar velayet verilebilmektedir. Bu durumlarda biri de anne vefat eder ise ya da başına kötü bir durum gelmiş ise o zaman babanın bir dava açarak annenin ailesinde çocuğu alma durumu ortaya çıkabilir.